(538) 599 20 00 - (212) 664 38 95 dtsalihseven@gmail.com

Sterilizasyon

Muayenehanemizde kullanılan sterilizasyon ve dezenfeksiyon teknikleri

Muayenehanemiz temel değerler ve kalite değerlerine bağlı kalarak, kalite yönetim sistemi doğrultusunda ; sterilizasyon, dezenfeksiyon ve enfeksiyon konularında bilimsel yenilikleri takip ederek çalışmaktadır.

Günümüzde hızla artan Hepatit B, Hepatit C ve AIDS gibi kan yoluyla ve vücut sıvıları ile bulaşan enfeksiyon hastalıklarının en önemli bulaşma yollarından biri, hatta belki de en önemlisi diş tedavileri sırasında olmaktadır.

Muayenehanemizde sterilizasyon ünitesi bulunmakta; ünitenin kirli bölümüne getirilen kullanılmış malzeme ve aletler, önce ultrasonik yıkayıcıda (içinde bulunan özel kristaller sayesinde ve belli bir sıcaklıkta titreşim vererek aletleri temizleyen) yıkanmakta, ardından dezenfekte (tüm mikroorganizmalardan arındırma) edilmek üzere yıkama makinasında yıkanmaktadır.Temizlenen aletler sterilizasyonun temiz bölümüne verilerek özel paketleme poşetlerinde paketlenip OTOKLAV’da ; basınçlı su buharı ile steril edilmektedir.Bu işlemler ; bir hastada tek kullanımlık olmak üzere açılan her malzeme için yapılmaktadır.

Hasta ağzına giren her türlü alet sterilize edilmektedir.

Muayenehanemizde kullanılan aeratör, anguldruva ve piyasemenler her hastada değiştirilmektedir.

Hastaların tedavileri sırasında, hastalıklara sebep olabilecek enfeksiyonlardan korunması için gerekli bütün önlemler, muayenehanemizde en üst seviyede uygulanır. Bu amaçla; genel klinik temizliği, araç – gereç ve aletlerin sterilizasyonu, tek kullanımlık malzemelerin (eldiven, enjektör, hasta önlüğü, koltuk baş kılıfları) kullanılması ve tüm atık ve çöplerin genel çevre ve insan sağlığını tehdit etmemesi için bertaraf edilmesi sağlanır.

Etkili bir enfeksiyon kontrolünün 3 aşamadan oluşması gerekmektedir.

 • TEMİZLEME : Kullanılan araç – gereç ve aletlerin üzerlerinde kalan her türlü kirlilik, ilk önce ultrasonik cihazlar ile temizlenir. Daha sonra, akar suyun altında ikinci bir temizleme uygulanıp, kurutularak sterilizasyon için hazır hale getirilir.
 • MİKROORGANİZMALARIN UZAKLAŞTIRILMASI
  • Sterilizasyon : Aletler üzerinde bulunan bakteri – virüs ve bunların sporlarının tamamen öldürülmesi işlemidir. Bu işlem için kliniğimizde yüksek ısıda kuru hava cihazı ve basınçlı buhar cihazı kullanılmaktadır.
  • Dezenfeksiyon Mikroorganizmaların kullanılacak olan malzeme ve yüzeylerden kimyasal ilaçlar kullanılarak uzaklaştırılması veya inaktif hale getirilmesidir.
 • ŞARTLARIN İDAMESİ : Temizlik ve sterilizasyon ile sağlanmış olan şartların, hastalarda tedavide kullanılana kadar steril halde korunması ve hazır halde bulundurulmasıdır.

Muayenemizdeki Genel Uygulamalar:

 • Muayenehanemizde genel temizliğinin sağlanması ve korunması için; güne başlanmadan önce detaylı bir temizlik yapılır. Gün içinde hastalarımız rahatsız edilmeden gerekli temizlik işlemleri uygulanır ve gün sonunda tekrar genel bir temizlik yapılır
 • Tedavisi tamamlanan her hastadan sonra, hastanın oturduğu koltuk, kullanılan aletler, çalışma sırasında eldiven ile dokunulan her yer özel yüzey dezenfektanları ile dezenfekte edilir ve bir sonraki hasta için hazır hale getirilir.
 • Tükürük emici, plastik bardak, koltuk baş örtüsü, aletlerin konulduğu tabla örtüsü toplanıp enfekte atık çöpüne atılır. Dezenfeksiyon işlerinin sonrasında bunların hepsinin yeni ve temizi hazırlanır.
 • Tüm tedavi araç – gereç ve aletler temizlenir, steril – dezenfekte edilir ve tekrar kirlenmemesi için temiz ve kapalı bir ortamda kullanıma kadar korunur.
 • Tedavi sürecinde hastaları korumak amacıyla tek kullanımlık hasta önlüğü kullanılır. Gözlere yabancı cisim gelmemesi ve mikrop bulaşmaması için, hastalarımıza özel koruyucu gözlükler takılır.
 • Protez hastalarından alınan ölçüler, teknisyene gönderilmeden önce dezenfekte edilir ve teknisyenden gelen protezler hastaya uygulanmadan önce mutlaka dezenfekte edilir.
 • Hasta tedavilerinden sonra toplanan atıklar, tek kullanımlık malzemeler, çöpler ENFEKTE ATIK olarak değerlendirilir. Bu çöpler, çevre insan sağlığına zarar vermemesi için özel olarak toplanır; yırtılıp dağılmasına yol açmayacak ve sızdırmaz şekilde paketlenir. Bundan sonra, imha edilmesi için belediye bünyesindeki tıbbi atık toplama ekipleri tarafından kliniğimizden alınır ve özel yöntemler ile bertaraf edilir.