(538) 599 20 00 - (212) 664 38 95 dtsalihseven@gmail.com
pediatric-dentistry

Ağız sağlığı ile ilgili ipuçları!

Ağız bakımına 5 dakika ayırmak günlük düzeninizi bozar mı?

Günde en az iki kere fırçalayın

Seneler geçtikçe vücudumuzun diğer bölümleri etkilendiği gibi diş ve dişetlerimiz de etkileniyor.  Bu nedenle ağız  sağlığı çok önemli.  Günlük ağız bakımında küçük değişiklikler yaparak, dişleri uzun süre daha sağlıklı tutmak  mümkün. İşte daha iyi bir ağız sağlığı için diş hekimi Kıvanç Cebesoy’dan ipuçları:

 İyi besinler tüketin

Sağlıklı beslenmek iyi ve sağlıklı yaşamanın olmazsa olmazı, ancak bazı yiyeceklerin özellikle dişlerimize faydalı  olduğunu biliyor musunuz?  Elma, armut, kereviz, havuç, karnabahar, çilek gibi meyve ve  sebzeler içeriklerindeki  doğal liflerin tükürükle birleşmesi sonucunda doğal olarak dişleri temizler ve bakterileri  yok eder.  Bazı besinler ise, bu durumunun tam tersine etki gösterir ve dişleri hızla lekeler.  Kahve, çay, yaban mersini, frenküzümü, turunçgil suları, gazlı içeçekler ve kırmızı şarap dişler üzerinde leke bırakır. Kısaca eğer bir yiyecek tişörtünüzü lekeliyorsa, dişlerinizi de lekelemesi kaçınılmazdır.

En az 2 dakika fırçalayın

Dişleri fırçalamak için ayrılan süre en az iki dakika olmalıdır, yani sadece 120 saniye.  Ancak çoğu yetişkin bu sürenin yakınına bile gelememektedir. Dişlerinizi fırçalarken kronometre kullanın, böylece diş fırçalamak için kendinize yeterli zamanı ayırmış olursunuz.   Kısa ve nazik  hareketlerle dişlerinizi fırçalayın, dişeti çizgisine,zor erişilen arka dişlere,dolguların temizlenmesine ayrıca önem gösterin.  Tüm bölümlerin  iyice temizlenmesine konsantre olun.

• Tüm dişleri ve yüzeyleri temizleyin – iç, dış ve çiğneyici yüzeylerle birlikte dişetlerini fırçalayın.
• Eğer dişleriniz kanıyorsa fırçalamaya ara vermeyin.  Dişeti hastalığının ilk aşaması olabilir ve doğru şekilde fırçalayarak önleyebilirsiniz. Dişetleriniz iki haftadan fazla süredir kanıyorsa mutlaka bir diş hekimine görünmelisiniz.
• Daha taze nefes için, dilinizi de mutlaka fırçalayın.

Doğru fırçayı seçin

Dişleri fırçalamayı bilmek kadar fırça seçimi de önemlidir.  Diş hekimlerinin çoğu düz küçük başlı ve yumuşak diş fırçalarının, plakları temizlediği için en iyi seçim olduğu konusunda hem fikir.  Pilli diş fırçaları ise elle fırçalamaya oranla daha etkindir.  Ayrıca 3 ayda bir yada fırça yıprandığında diş fırçası mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir.

Diş ipini ihmal etmeyin

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın diş fırçasının ulaşamadığı yerler olacaktır. Fırçanın ulaşamadığı ara bölgelerde kalan besin artıklarını ve plakları  temizlemek için diş  ipi kullanılmalıdır.

Kalan bakterilerden ağız gargarası ile kurtulun

Dişler ağız yüzeyinin sadece dörtte birini kapladığından, kalan ağız yüzeyi fırça ve diş ipi ile yapılan temizlikten sınırlı fayda sağlar ve ulaşılamayan yüzeylerdeki bakteriler hızla çoğalarak dişlerin üzerine ve  tüm ağıza yeniden yayılırlar.   Bu nedenle sadece dişleri fırçalamak yetmez . Bakteri plağına karşı etkili ve sürekli kullanıma uygun bir ağız gargarası, fırça ve diş ipi ile beraber günlük etkin bir ağız temizliği sağlar. Sabah ve akşam düzenli olarak bakteri plağına karşı etkili ve sürekli kullanıma uygun bir ağız gargarası kullanmak, fırçalama ve diş ipinden arta kalan tüm bakterileri öldürür.

Kaynak : Milliyet.com.tr

Author Info

Diş Hekimi Salih Seven

Hayatta en önemli şey sağlıktır. "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" Kanunî Sultan Süleyman